czwartek, 24 kwietnia 2014

Jak to jest z rozmiarami?

Niby proste, ale. Jeśli w opisie mam rozmiary podane literowo - XS, S, M, L - to wiadomo, czego się spodziewać. Jeśli natomiast rozmiar podany jest w calach, to czy np. 36" dotyczy obwodu swetra czy obwodu człowieka? Bo domyślam się, że ,,to fit 36" chest'' dotyczy człowieka. Ale co, jeśli jest tylko 36"?

8 komentarzy:

 1. XS to odpowiednik rozm. 34, S=36, M=38, L=40, XL = 42 itd ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mi się tak wydawało, ale po obejrzeniu wielu wzorów na rav już nie jestem taka pewna. Czasami różnice między rozmiarami to 2", a czasami 4", XS bywa 34, a bywa też 30/32 albo 32/34 itp.

   Usuń
 2. Ja się zazwyczaj nie sugeruję literowymi rozmiarami a patrzę na obwody, jeśli podane są w calach to przeliczam na cm. Bardzo trudno jest przeliczyc ilość oczek na standardowe rozmiary w dzianinie.. czasem to jest nieralne;-) dlatego wydaje mi się że rozmiarówka literowa jest zazwyczaj umowna, a centymetr podaje prawdziwy i rzeczywisty wymiar dzianiny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na cm nie przeliczam, odkąd odkryłamm, że rozmiar 36 to właśnie 36 cali :)
   Mam tylko problem przy spisywaniu wzoru - do jakich rozmiarów przypisać jaką wielkość.
   No właśnie - czy podając 36/38/40 itd. podaję rzeczywistą szerokość czy obwód osoby?.

   Usuń
  2. Podajesz na jaki rozmiar pasuje. Jeżeli masz sweter z tzw positive ease z zapasem 2'' - będzie on miał 38'' a będzie przeznaczony dla osoby o rozmiarze 36''. Więc ten sweter który w rzeczywistości będzie dedykowany rozmiarowi 36, będzie mieć 38 cali.

   Usuń
 3. Mi sie wydaje, ze wymiary/rozmiary dotyczą osoby, przewaznie wybiera sie ten sam rozmiar bez wzgledu na to czy jest to dopasowany t-shirt czy luźna koszula

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystko zależy właściwie od Ciebie.
  Mozesz spisać "to fit 36" chest" i wtedy to oznacza, że pasuje na klatkę piersiowa o obwodzie 36", ale wymiary rzeczywiste są inne.
  Ale też możesz mieć prawdziwe wymiary swetra na schemacie i tym razem sweter o obwodzie 36 cali wybiera się inaczej, w zależności ile luzu chcesz (tzw. ease). Kobieta o tym samym obwodzie będzie miała sweter przyległy, o większym obcisły, o mniejszym luźny. W opisie powinno być zaznaczone w jaki sposób sweter najlepiej nosić, by dobrze leżał.
  Nie wiem czy nie pogmatwałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) juz wiem, czego się trzymać.

   Usuń

Dopuszczam możliwość komentowania anonimowego, ale miło mi będzie, jeśli wpiszesz jakikolwiek identyfikator. Jest łatwiej odpowiedać na taki komentarz, gdy wiem, do kogo się zwracam.