wtorek, 20 grudnia 2011

Losujemy

Probabilistyka to drugi mój ulubiony, po teorii grafów, obszar matematyki[1]. Losowość jest fajna, ma swoje prawa, często jest bardziej przewidywalna i zaskakująca, niż nam się wydaje. Pominę wszystkie teoretyczne aspekty, trudne słowa i dowody, będą tylko czyste zastosowania.

 1. Losowe paski.
  Wybieramy kolory, szerokość pasków i losujemy.

  Przykład - 3 kolory, paski o szerokości 2 i 4  Jeśli nie podoba nam się efekt, szczęściu można pomóc i losować jeszcze raz  Prawda, że ten drugi układ wygląda naprawdę dobrze?

 2. Losowe kwadraty - do wykorzystania do szydełka, haftu, drutów i wszelkich innych technik. Można uzyskać różne wzory, ten akurat bardzo na czasie nieco przypomina gwiazdkę, czy śnieżkę, a i do swetrów w norweskie wzory też pasuje.  Małe kwadraty mogą nam pomóc w wyborze wzoru bloku patchworkowego. Co prawda używamy tylko dwóch kolorów, ale biały może oznaczać wszystkie nasze jasne wzory, a czarny - ciemne. I mamy całkiem ładną kołderkę.
 3. Losowy ażur i losowe warkocze. O ile widzę konkretne zastosowania poprzednich wzorów, to te traktuję tylko jako ciekawostkę, zarówno ażurom, jak i warkoczom zdecydowanie służy symetria i przewidywalność.


Pimposhka znów ogłosiła candy i rozdaje włóczkę. W zeszłym roku wygrałam, intuicja ludzka mi mówi, że nie mam szans w drugim, więc po co w ogóle się zapisywać. Chociaż, intuicja matematyczna mi mówi, że losowania są niezależne (ufam Pimposhce ;) ), więc szanse mam jak każdy.

[1]A naj, naj jest oczywiście połączenie obu.Dziękuję za pochwały chusty.
DziergamSobie, tej masy nie widać, ale ją czuć, chusta jest dość masywna, czuć ją na ramionach, ale to akurat jest zaleta, bo dzięki temu czuć też to ciepło, które daje.

1 komentarz:

 1. Losowania sa jak najbardziej niezalezne :).
  A probabilistyka to takze moja ulubiona dziedzina matematyki, ktora ma ogromne zastosowanie w statystyce. Z rachunku pradopodobienstwa mialam u Mroka 6. Gorzej bylo na przyklad z trygonometria ;P

  OdpowiedzUsuń

Dopuszczam możliwość komentowania anonimowego, ale miło mi będzie, jeśli wpiszesz jakikolwiek identyfikator. Jest łatwiej odpowiedać na taki komentarz, gdy wiem, do kogo się zwracam.