sobota, 17 października 2015

O próbkach

Pewna Anonimowa napisała pod tym postem komentarz

Dzięki tej stronie nauczyłam się robić na drutach;) teraz wybrałam wzor na garnstudio i mam kłopot. Na stronie napisane jest ze probka 10x10cm to ileś oczek na ileś. U mnie żeby bylo 10x10 musi być dużo wiecej oczek.. w takim razie na czapkę nie moge nabrać tylu oczek co na stronie tylko wiecej, jak to liczyć ile oczek nabierać? Dziwi mnie to ze na stronie do jednej włóczki jest różna liczba oczek dla próbki. Inne druty moze ciut zmienią, ale tu ewidentnie naciag nitki jakos regulują żeby móc korzystać z wzorów.. Pomożesz?

Po pierwsze miło mi. Po drugie, mogłabym odpowiedzieć pod komentarzem, ale wydaje mi się, że temat jest dość ważny i dotyka chyba większości dziergaczek, więc go wyciągnę i poddam dyskusji.

Przede wszystkim, to normalne, że próbka z tej samej liczby oczek na takich samych drutach różnym osobom wychodzi inaczej. Widziałam kiedyś zdjęcie - właścicielka sklepu prosiła różne osoby o zrobienie określonej próbki, a potem wieszała je (próbki, nie osoby) na ścianie. Różnice były zadziwiające.

Najprostsze rozwiązanie to oczywiście zmiana drutów, w przypadku powyższym na grubsze. Jeśli różnica jest naprawdę duża, a włóczka stosunkowo cienka, to może warto pomyśleć o przerabianiu podwójną nitką. Inne rozwiązania zależą od użytego wzoru - można zrobić więcej lub mniej powtórzeń wzoru, dodać lub odjąć kilka oczek tu i tam, ale to może wymagać pewnego doświadczenia i przewidywania, zwłaszcza gdy udzierg składa się z kilku kawałków.

Jest jeszcze jedna możliwość: próbka zrobiona innym ściegiem niż użyty we wzorze. Sama się na to nacięłam przy okazji tego, co akurat mam na drutach


Zaczęłam od ściągacza 4x4, przeliczyłam, że szerokość, jest dobra, a potem weszłam w warkocze, które oczywiście całość ściągnęły i teraz cały czas się boję, czy będzie dobrze. Na szczęście to tylko poszewka na poduszkę, w razie, gdyby nie wyszło, to mniej będzie prucia i żałowania straconego czasu niż przy swetrze.

Macie jakieś inne propozycje? Przemyślenia? Doświadczenia?

4 komentarze:

 1. Trzeba pamiętać, że próbka może mieć inne rozmiary przed praniem i po praniu (i blokowaniu))

  OdpowiedzUsuń
 2. W przypadku warkoczy zawsze dodaję mniej więcej 1 oczko na 2 albo 3. Czyli jak zaczynam wzór i ma być warkocz na 10 oczek, to dodaję około 4-5 oczek w miejscu gdzie ma być ten wzór.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W swetrach biorę to pod uwagę, tu jakoś tak zapomniałam :)

   Usuń

Dopuszczam możliwość komentowania anonimowego, ale miło mi będzie, jeśli wpiszesz jakikolwiek identyfikator. Jest łatwiej odpowiedać na taki komentarz, gdy wiem, do kogo się zwracam.