czwartek, 27 października 2011

Skąd wziąć wzór, czyli dzierganie dla bardzo początkujących

Masz już druty, włóczkę, opanowałaś prawe i lewe oczka i przychodzi czas, by zrobić coś konkretnego. Tylko co? I skąd wziąć wzór? Początkującym odradzam wymyślanie do pierwszej robótki własnego wzoru.
Odradzam też rzucanie się na głęboką wodę i zaczynanie od wyrafinowanych swetrów, skomplikowanych warkoczy, dwustronnych ażurów. Spokojnie, na wszystko przyjdzie czas.

 1. Gazety
  Na polskim rynku niestety jest biednie.
  - Sandra, Sabrina (wydawnictwo BPV) - starają się być choć trochę za obowiązującą modą, ale tą ogólną, światową. ,,Żywej'' mody, widocznej wśród dziewiarek (np. na szale estońskie, chusty) tam nie znajdziesz.
  Naleciałości niemieckie oczywiście widać, w jesiennych numerach na pewno znajdzie się coś bawarskiego na Octoberfest. Zdjęcia ładne, opisy czytelne, w każdym numerze coś edukacyjnego. Włóczki użyte do modeli są u nas ciężko dostępne (choć jest jeden sklep internetowy, który je oferuje), więc trzeba pogłówkować nad zamiennikami. Zdarzają się niebanalne wzory, warto dokładnie obejrzeć i przyglądać się detalom, wzorom, formie. Nawet, gdy model jako całość nie jest ciekawy, jego poszczególne elementy mogą zachwycać.

  - Swetry (wydawnictwo KEJ) - proste wzory, dobre na początek.

  - Świąteczne wydania powyższych - idea słuszna, ale w praktyce okazuje się, że gazeta, w której jest po kilka wzorów dla każdego wieku jest nieprzydatne. I - co mi się bardzo nie podoba - modele powtarzają się nawet po kilku latach.

  - Wydania specjalne, np. dziecięce, skarpetki, torby - przydatny zbiór wzorów na jeden temat. Jedynie, jak wyżej, nie potrafię zrozumieć drukowania ponownie tych samych wzorów.

  I to by było tyle. W co lepszych sklepach, np. Empiku można kupić angielskojęzyczne czasopisma. Są dużo ciekawsze, ładniej wydane, z pięknymi zdjęciami, ale niestety, jak dla mnie, ceny mają zaporowe.


 2. Internet

  Dziergam od 20 lat, ale najwięcej nauczyłam się przez ostatnie kilka lat po wejściu do sieci. Tu znajdziesz wszystko, co chcesz. Wzory darmowe, płatne, stare, nowe, najnowsza moda, trendy, pomysły, techniki.
  Największą kopalnią wiedzy jest chyba http://ravelry.com. Tu jest wszystko, i wzory, i włóczki, i forum. Część zasobów jest dostępna dla wszystkich, nawet bez rejestracji, ale lepiej jest się zarejestrować. Można wtedy samemu dodawać swoje prace, wzory, oceniać innych albo sobie po prostu pogadać. Nie bój się, z tym angielskim nie jest tak źle, jeśli znasz choć podstawy, szybko załapiesz te kilka drutowych określeń. Zawsze możesz też spytać na forum, jest tam dużo Polek. Albo skorzystać np. z tego słowniczka http://dzianinagazeli.blogspot.com/2010/10/angielsko-polski-sownik-dziewiarki.html.

  Kolejna kopalnia to http://maranciaki.pl/forum/. Nie ma chyba pytania, na które dziewczyny by nie odpowiedziały, pokierowały, podały linka, poradziły, poprawiły, rozpracowały wzór i dodały otuchy i kopa do dalszej pracy.

Oczywiście zawsze warto zaglądać w wiele miejsc dla inspiracji, nawet jeśli nie znajdziemy tam gotowego wzoru.

Blogi (oczywiście tylko niektóre)

Amadeit.blogspot.com
bajkowe koronki
BogaczKa - rękodzieło
Drobiazgi Maknety
Drutki i inne pierdutki - bloog.pl
Drutoterapia
Druty i motki
DRUTY SZYDEŁKO I JA
Dzianina Gazeli
Dłubalnia szajajaby
effcia odręcznie
fanaberia w pradze
Fiubzdziu
gosiNOWE SZALEństwa
haft krzyżykowy galeria prac oraz moich projektów
hand made by fasOLA
Handmade with passion
Hobby Antosi
j'adore knitting
Kocurkowo
kropki nad i
magicloop
Między drutem a drutem
Pimposhkowe dzierganie
Pożyteczne, a jakie przyjemne!
see you at fiveShawls my love
swetry doroty
szuflANNdia
Trikado de Krinjo.
Truscaveczka
U Kariny
Violetowe włóczki
włóczkomania
womb.art
wyszło szydło z worka
Yadis - rękodzieło w sieci
Zagroda dla wełnistych
Zwykłe życie Brombiszona

Jedno ale - trochę faux pas jest pytanie właścicielek na blogach o podanie wzorów. Jeśli robią coś z wzorów bezpłatnych, nie ukrywają tego i podają linki. Jeśli natomiast dziergają z wzorów płatnych, to podanie ich jest łamaniem prawa i generalnie tego nie robią. Dyskusji na ten temat było już wiele. Jeśli wzory są własne i nie spisane, to raczej (raczej, nie mówię, że nikt i nigdy) nie liczcie, że ktoś tak po prostu odwali kawał roboty.

Strony

DROPS
Twist Collective
Kim Hargreaves
Brooklyn Tweed
Vogue Knitting
Creative knitting magazine
Knitting daily
Rowan
Knit simple
Lana Grossa
Coats
Adriafil

4 komentarze:

 1. Dzieki kochana! To jest własnie post dla mnie, bo ja drutach tylko prawe i lewe oczka umiem, a chciałabym coś więcej...

  OdpowiedzUsuń
 2. Potwierdzam maranciaki znają odpowiedź na każde pytanie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. A czy mogłabyś w notkach dla początkujących napisać też coś o blokowaniu? Czy robi się to tylko raz czy po każdym praniu i jak to technicznie rozwiązać?
  Nigdy swoich robótek nie blokowałam a chyba kilku by się to przydało ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla rosyjskojęzycznych: http://knitting-club.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Dopuszczam możliwość komentowania anonimowego, ale miło mi będzie, jeśli wpiszesz jakikolwiek identyfikator. Jest łatwiej odpowiedać na taki komentarz, gdy wiem, do kogo się zwracam.